erg430968345

Stan Montana - położenie i stolica

Montana to czwarty do wielkości stan w Stanach Zjednoczonych. Jego powierzchnia jest równa 376 978 km². W stanie Montana znajduje się najkrótsza rzeka świata - Roe, która ma zaledwie 67 metrów. Największa populacja niedźwiedzi grizzly znajduje się, a jakże, w Montanie. Z powszechnych informacji wiadomo, że gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem. Ostatnią ciekawostką będzie fakt, iż w Montanie została wybrana pierwsza kobieta-kongresmen, czyli Jannette Rankin.

Położenie stanu Montana

Wiele osób zastanawia się, jak dokładnie zweryfikować położenie stanu Montana. ero309529563 Jest to zachodnia lub północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych. Montana graniczy od północy z Kanadą, od wschodu z Północną Dakotą i Południową Dakotą, od południa z Wyoming, od południowego zachodu i zachodu z Idaho. Ciekawostką jest, że pomimo, iż Montana kojarzy się przede wszystkim z terenem mocno górzystym, około 60% powierzchni zajmują prerie, które wchodzą w skład Wielkich Równin, czyli jednej z wielu krain geograficznych Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest, że pomimo, iż Montana kojarzy się przede wszystkim z terenem mocno górzystym, około 60% powierzchni zajmują prerie, które wchodzą w skład Wielkich Równin, czyli jednej z wielu krain geograficznych Stanów Zjednoczonych.

Stolica stanu Montana

Miasto Helena to stolica stanu Montana, a największym miastem w tym stanie jest Billings. Oprócz tego, najważniejszymi miastami w Montanie są m. in. Missoula, Great Falls, Butte, Miles City, Anaconda i Bozeman. Gospodarka Montany bazuje głównie na rolnictwie, przemyśle drzewnym, górnictwie oraz turystyce, która rozwija się w szybkim tempie. A to dlatego, ponieważ, w Montanie znajduje się Park Narodowy Glacier oraz północny, niewielki fragment Parku Narodowego Yellowstone. Poza tym, przez stan przechodzi wododział kontynentalny Ameryki. Mimo kilku dobrze rozwiniętych gałęzi gospodarki, Montana charakteryzuje się niezwykle niską gęstością zaludnienia, która wynosi 2,39 os./km². Ogólna liczba ludności Montany to niewiele ponad milion mieszkańców. Jeśli chodzi o religię, w stanie Montana dominuje chrześcijaństwo (65%, wliczane są odłamy religijne). Na drugim miejscu z wynikiem 30% plasują się ateiści. Buddyzm uzyskał w Montanie zaledwie 1%, a pozostałych przedstawicieli innych religii jest 4%.