kof345ijr567

Stan Nebraska - położenie i stolica

Ciekawostką jest, że nazwa Nebraska pochodzi z języka Indian z plemienia Oto (,,nibthaska") i oznacza ,,płaska rzeka", co odnosi się do rzeki Platte. Położenie stanu Nebraska na Wielkich Równinach i Równinach Centralnych powoduje, że składa się on z dwóch głównych form geologicznych. Dla stanu charakterystyczne są wielkie połacie pól i duże przestrzenie. Stan Nebraska zlokalizowany jest na powierzchni ponad 200 tys. km kwadratowych, ale zaludnienie nie jest gęste.

Położenie stanu Nebraska

Położenie stanu Nebraska w środkowo-zachodniej części USA powoduje, że od północy sąsiaduje ona ze stanem Dakota Poludniowa, na wschodzie ze stanem Iowa, na południowym wchodzie ze stanem Missouri, na południu ze stanem Kansas, na południowym zachodzie ze stanem Kolorado oraz ze stanem Wyoming na zachodzie. Przez stan przepływają trzy rzeki. Platte przepływa przez centrum stanu, Niobrara to rzeka na północy, natomiast Republican River płynie w południowej części.

Stolica stanu Nebraska

Stolica stanu Nebraska - Lincoln - została tak nazwana na cześć Abrahama Lincolna, jednego z największych prezydentów Stanów Zjednoczonych, który wsławił się swoimi decyzjami podczas wojny secesyjnej. Lincoln ma około 250 tys. mieszkańców i nie jest największym miastem stanu. Miasto Omaha jest większe i liczy około 400 tys. mieszkańców. Przez miasto przepływa rzeka Salt Creek. Stolica stanu Nebraska jest ośrodkiem naukowym z University of Nebraska na czele. Do największych atrakcji miasta należą: Pioneers Park Nature Center, Nebraska State Capitol, Lincoln Children's Zoo, Sunken Gardens, University of Nebraska State Museum czy Lincoln Children's Museum. W Lincoln mogą ciekawie spędzić czas zarówno dorośli, jak i dzieci. Jest wiele parków, rezerwaty, muzea, jak również organizowane są cykliczne imprezy.