Stan Utah - położenie i stolica

USA to państwo, charakteryzujące się dość dużymi, wewnętrznymi zróżnicowaniami. Dotyczy to zarówno ludności, klimatu, spraw religijnych i ekonomicznych. 234dkfe432 Czynnikiem spajającym jest z pewnością umiłowanie wolności osobistej i gospodarczej. Poszczególne stany mają jednak swoją specyfikę i dlatego warto poznać je lepiej, np. stan Utah.

Położenie stanu Utah

Północnoamerykański stan Utah leży na środkowym zachodzie USA. Graniczy z następującymi stanami: Kolorado, Nevada, Arizona, Nowy Meksyk, Idaho i Wyoming. 578fedr456 Położony jest na obszarze Wielkiej Kotliny i Wyżyny Kolorado. Do tego nawiązuje też nazwa stanu, która oznacza "ludzi gór" (z języka Indian Ute - pierwotnej ludności tubylczej). Klimat stanu Utah jest dość suchy, podzwrotnikowy, z szerokim zakresem temperatur (w zależności od pory roku). Na jego terenie znajdują się liczne parki narodowe i stanowe. Dewizą stanu jest Industry (Pracowitość), a znany jest szczególnie ze względu na mormonów, którzy stanowią zdecydowaną większość mieszkańców Utah.

Stolica stanu Utah

Salt Lake City, miasto położone nad Wielkim Jeziorem Słonym, jest stolicą stanu Utah. Zostało ono założone w połowie XIX w. przez członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Jest główną, światową siedzibą mormonów. Mieszka w nim niecałe 200 tysięcy ludzi. To prężny ośrodek wydawniczy, głównie powiązany z dominującym wyznaniem. W Salt Lake City działa też wiele banków i towarzystw ubezpieczeniowych, to także miasto, w którym sprawnie funkcjonuje przemysł - głównie metalurgiczny, maszynowy, chemiczny i spożywczy. Przez stolicę stanu Utah przebiegają ważne trasy komunikacyjne: drogi międzystanowe, linia kolejowa. Znajduje się tam międzynarodowy port lotniczy. Miasto zasłynęło szczególnie organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 r., a na co dzień gra tam profesjonalna drużyna koszykówki Utah Jazz. Zwiedzając USA, z pewnością warto odwiedzić stan Utah i jego stolicę - Salt Lake City, bynajmniej nie tylko z uwagi na charakterystycznych, żyjących tradycyjnymi wartościami mormonów.